Owijasz jedzenie folią spożywczą, zanim wstawisz do lodówki? Do szkoły dzieciom pakujesz kanapki do torebek śniadaniowych? Poznaj rozwiązanie, które pomoże ograniczyć zużycie jednorazowej folii. Zrobisz to samodzielnie w kilka minut.
Sposób ten jest znany i z powodzeniem wykorzystywany za granicą. U nas – poza środowiskiem związanym z ideą zero waste – mało kto o nim słyszał. Bo łatwiej jest, chowając do lodówki niezjedzone kotlety, naciągnąć na talerz folię spożywczą. Albo owinąć folią kawałek szynki, sera, pieczywo czy owoce z warzywami, by nie zwietrzały w lodówce i dłużej nadawały się do spożycia. Te same funkcje może pełnić zabezpieczona woskiem pszczelim chusteczka.
Brzmi dziwnie? Też byłam zaskoczona, gdy po raz pierwszy natknęłam się na ten wynalazek 🙂 „Kanapka zawinięta w bawełnianą chustkę, to tak się da?!”. A potem spróbowałam zrobić sama i… dało się! Taką chustę można nabyć na zagranicznych serwisach, ale można też wykonać samodzielnie.
Dlaczego warto ją mieć?
- Po pierwsze, jest to rozwiązanie praktyczne. Chusteczkę możesz mieć zawsze pod ręką w domu. Nie musisz pamiętać o kupowaniu folii.
- Po drugie, opłacalne. Chusteczkę wykonasz, na przykład, z niepotrzebnej koszuli. Dokupić musisz tylko wosk, który kosztuje grosze.
- Po trzecie, zdrowe. Twoja żywność będzie miała kontakt z naturalnym materiałem, jakim jest wosk, a nie tworzywem sztucznym.
- Po czwarte, ekologiczne. Dzięki chusteczce ograniczysz ilość plastikowych śmieci.
- Po piąte, alternatywne. Chusteczki możesz używać zamiast folii spożywczej i torebek śniadaniowych. Zawiniesz w nią kanapkę i naciągniesz na talerz z żywnością, zanim wstawisz go do lodówki.
Jak zrobić taką chusteczkę?
Potrzebne materiały:
- kawałek bawełnianej tkaniny – może to być koszula, bandana
- wosk pszczeli
- tarka
- nożyczki
- żelazko
- papier do pieczenia albo bibuła
- olejek eteryczny – wybieram antybakteryjny (np. z drzewa herbacianego), żeby chustka ładnie pachniała i na dłużej zachowywała świeżość produktów spozywczych
Chusteczka zamiast folii spożywczej: krok po kroku
Najpierw wytnij z tkaniny prostokąt. Jego wymiary zależą od tego, do czego chcesz wykorzystać chustę.
Następnie zetrzyj wosk na drobnej tarce.
Teraz dodaj do wosku kilka kropel wybranego olejku eterycznego i wymieszaj.
Rozłóż na płasko wycięty kawałek bawełnianej tkaniny i posyp go woskiem. Postaraj się rozłożyć go równomiernie na całej powierzchni. Szczególnie uwzględnij brzegi.
Na posypanej woskiem tkaninie połóż bibułę albo papier do pieczenia. Rozgrzej żelazko i przeprasuj. Wosk się stopi i wchłonie się w materiał. Podczas prasowania podnoś papier i zerkaj, czy cała tkanina została nasączona woskiem (ciemniejsze plamy – to wosk). Suche miejsca posyp wiórkami i jeszcze raz wyprasuj.
Po wszystkim odłóż tkaninę do wyschnięcia. Gotowa chusta powinna być sztywna. Gdy już wyschnie, możesz jej używać.
Cieńsze bawełniane tkaniny dobrze wchłoną wosk i nie będą aż tak bardzo sztywne. Z łatwością przykleją się do brzegów naczynia albo do chustki, w którą zawiniesz kanapkę (materiał musisz rozgrzać, pocierając go w dłoniach). Sztywne tkaniny przymocujesz za pomocą sznurka albo gumki recepturki.
Jak pielęgnować taką chustkę?
- Chusta jest wielorazowa. Po użyciu możesz przetrzeć ja szmatką albo opłukać pod zimną wodą. Nie używaj gorącej wody, nie pierz w pralce ani zmywarce, bo wosk może się stopić i wypłukać.
- Jeśli po kilkukrotnym użyciu zauważysz, że chustka nie jest już tak sztywna jak na początku, po prostu dodaj odrobinę wosku i wyprasuj.
- Wosk chroni przed wilgocią, dlatego możesz zawinąć w chustę kanapkę z pomidorami. Nie jest to jednak produkt całkowicie wodoszczelny i nie jest przeznaczony do przenoszenia żywności bardzo wilgotnej.
Co myślisz o tym sposobie? Przekonuje Cię do porzucenia folii na rzecz wielorazowych rozwiązań?