fbpx
Menu
ekologia

#UpcyklingowyRok – podsumowanie czerwca i lipcowy temat wyzwania

upcyklingowyrok_czerwiec

Od prostych i szybkich, ale przy tym bardzo praktycznych, aż do czasochłonnych, zabawnych i wyjątkowo pomysłowych – uczestniczki czerwcowej odsłony wyzwania #UpcyklingowyRok pokazały, że kuchenne przeróbki mają wiele „twarzy”. Zgłosiły ogrom prac, jest w czym wybierać! Zerknij więc na te rozwiązania i zaczerpnij inspiracji. A jeśli masz ochotę, sprawdź lipcowy temat i weź udział w następnej edycji!

 

Gdy miesiąc temu proponowałam temat czerwcowej odsłony wyzwania #UpcyklingowyRok (a temat brzmiał: KUCHNIA), nawet nie sądziłam, że nadejdzie aż tyle wspaniałych pomysłów! Cieszy mnie ogromnie, że odzysk – nawet ten najprostszy – w domowych warunkach staje się coraz bardziej popularny. O to mi właśnie chodziło w tym rocznym wyzwaniu 🙂

 

O co chodzi w wyzwaniu #UpcyklingowyRok?

 

Wyzwanie ruszyło w styczniu, choć dołączyć do kolejnych edycji i zaprezentować swoje upcyklingi można w każdym momencie. Zależało mi na tym, by pokazać, że twórcze przeróbki mogą być obecne w wielu obszarach życia, dlatego każda odsłona wyzwania #UpcyklingowyRok jest poświęcona innemu zagadnieniu. I tak, w styczniu dzieliliście się pomysłami na stroje karnawałowe. W lutym tematem przewodnim były podróże i wyjazdy na ferie. Marzec obfitował w inspiracje dotyczące urządzania ogrodu i balkonu. W kwietniu prezentowaliście pomysły na drugie życie ubrań. W maju, z kolei, zgłaszaliście swoje plenerowe przeróbki.

A w czerwcu…

W czerwcu tematem była KUCHNIA. Ja ze swojej strony podzieliłam się przepisami na dania z resztek: kiszone łodygi brokułu oraz deser z czerstwego pieczywa. Wy zaś mogliście potraktować temat dowolnie: pokazać swoje dania z resztek, ale też zaprezentować elementy kuchennego wystroju i wyposażenia z odzysku. Dać drugie życie kubkom, patelniom i słoikom. I zrobiliście to! Zrobiłyście, bo udział w czerwcowej edycji wzięło 6 dziewczyn, które podzieliły się tak sporą ilością pomysłów, że postanowiłam podzielić je na segmenty. 🙂

Z resztek jedzenia

 

Marta w tym miesiącu pokazała naprawdę sporo idei na odzysk resztek jedzenia, choć początkowo obawiała się, że temat czerwcowej edycji nie jest dla niej 🙂 A jednak! Gwiazdozbiór z przypalonego popcornu, gra memory dotykowe z pestek czereśni, ryżu i popcornu, ciasto z wytłoczek jabłkowych, termofor z pestek – to wszystko jej realizacje!

 

 

 

 

 

 

Słodycze z „odzysku” praktykuje również Margherita. O swoich kuchennych pomysłach pisze tak:

 

Upcycling niejadalnych owoców pigwowca… w jadalny super dżemik. Po wypieku kruchych ciasteczek, pozostają mi białka. Z nich też się da zrobić ciasto, biszkoptowe, kokosowo-makowe. Zdjęcia ciasta nie posiadam, ale zjadam je, oblizując palce.

 

upcykling jedzenia

 

Obie przerabiają też czerstwe pieczywo na bułkę tartą. Marta robi to za pomocą tłuczka do mięsa i bawełnianego woreczka, a Margherita – maszynki do mielenia mięsa.

 

bułka tarta jak zrobić

 

Opakowania i naczynia

 

Magdalena dała drugie życie słoikom, koszulom i puszkom. Zobaczcie, co z tego wyszło:

 

Słoikowe owijki – to drugie wcielenie koszul. I jeszcze decoupage na puszce po kawie.

 

drugie życie puszek i słoików

 

Z kolei, Katarzyna do wykonania ozdobnych „czapeczek” na słoiki z przetworami użyła resztki włóczek:

 

Przetwory, to jak wiadomo: słoiki, etykiety ( z tego, co pod ręką) i czapeczki (zazwyczaj z włóczkowych resztek).

 

jak ozdobić słoiki z przetworami

 

Ale to nie wszystko! Z resztek motków Katarzyna wykonała również ocieplacze na kubki!

 

ocieplacze na kubki

 

Marta pudełko po czekoladkach przerobiła na wizytownik. Zakochałam się w tej akwarelowej wkładce w środku! <3

 

 

 

Ale zobaczcie też, co praktykuje Margherita!

 

Plastikowe torebki, tutaj po płatkach owsianych, czy makaronie, ryżu i podobnych, dostają u mnie drugie życie jako opakowania do zamrażarki. Pakuję w nie porcjowane mięso, czy co tam mam. Patent podpatrzyłam w serialu o patologicznych skąpcach.

 

 

w czym mrozić

 

Fajny pomysł na szklanki na imprezę ma Maria. Doskonała alternatywa da kubeczków jednorazowych!

 

Pomysł na imprezy, grile: silikonowe bransoletki zakładamy na szklanki – dzięki temu każdy wie, która szklanka jest jego  A dodatkowo mamy uchwyt antypoślizgowy.

 

kubeczki na imprezę

 

 

Kuchenne dekoracje

 

W czym trzymacie przyprawy? Bo Katarzyna w wykonanym przez siebie upcyklingowym pudełku.

 

Pudło na przyprawy – pierwotnie miało być na środki czystości, ale za duże się okazało. Papierowa wiklina i karton. Zasłonka z second handu (lubię, bo dobrej jakości tkaniny można tam nabyć).

 

wiklina papierowa koszyk

 

Tkaniny z odzysku wykorzystuje ona również do uszycia firanek w kuchni.

 

firanki z recyklingu

 

Drugie życie może otrzymać także wyposażenie dziecięcego zestawu kuchennego. Zobaczcie, jak Marta poradziła sobie z deseczką.

 

 

A i korki po winie mogą posłużyć dłużej. Co powiecie na taki brelok?

 

 

Podobają Wam się te pomysły? A może w lipcu również weźmiecie udział w wyzwaniu #UpcyklingowyRok? 🙂

 

Zapraszam do lipcowej odsłony wyzwania #UpcyklingowyRok

 

Wyzwanie nadal trwa! W lipcu tematem będzie MIESZKANIE NA NOWO! Remontujecie stary dom, urządzacie go meblami z odzysku? Szyjecie zasłony z lumpeksowych materiałów? A może lubicie dekoracje z upcyklingu? Podzielcie się koniecznie swoimi pomysłami z innymi 🙂 Śledźcie też aktualności w facebookowej grupie Daję rzeczom drugie życie – w tym miesiącu planuję zaprosić Was do naszej pracowni i pokazać w transmisji na żywo, jak wyremontowałyśmy i urządziłyśmy naszą przestrzeń w sposób upcyklingowy.

 

Swoje zdjęcia możecie umieszczać w komentarzach pod tym postem w facebookowej grupie Daję rzeczom drugie życie. Albo wrzucać na swojego Instagrama – tylko koniecznie oznaczcie @nanowosmieci i umieśćcie hashtagi #UpcyklingowyRok #lipiec. 

 

Za miesiąc podsumuję wyniki lipcowej odsłony i opublikuję Wasze pomysły! 🙂 To jak, podejmiecie wyzwanie?

 

Zachęcam też do zapisania się na newsletter – to najłatwiejszy sposób na otrzymywanie dodatkowych pomysłów i inspiracji! 🙂