Co roku na wysypiska trafia 20 tysięcy ton styropianowych opakowań. To są kubki, talerze, pudełka po daniach na wynos. Sposobem na ograniczenie tego typu śmieci to nieprodukowanie ich, a jeśli się nie da – przetwarzanie. Na przykład, robiąc szkatułkę DIY.
Nie dość że styropianowe opakowania są szkodliwe dla środowiska, to jeszcze są niebezpieczne dla ludzi. Powstają one dzięki wprowadzeniu gazu do plastycznej substancji – styrenu. Substancja ta jest opisywana jako rakotwórcza, negatywnie oddziałująca na układ nerwowy, przyczyniająca się do utraty pamięci i zmęczenia. Wydziela też toksyny przy dłuższym przechowywaniu żywności w tych pojemnikach. Dlatego też wiele miast (na razie tylko w Stanach Zjednoczonych) zakazuje stosowania przez restauracje styropianowych opakowań. Do nas te zakazy na razie nie dotarły, dlatego mamy jedną z dwóch opcji, które pomogą ograniczyć ilość jednorazowych opakowań na wysypiskach. Możemy wcale zrezygnować ze styropianu, prosząc o spakowanie jedzenia na wynos do naszych własnych pojemników. Albo – jeśli już dostaliśmy takie opakowanie – postarać się go przetworzyć. Jako przykład upcyklingu przedstawiam taką szkatułkę DIY. Można ją zabrać ze sobą w podróż: jest lekka i poręczna, jako niezawierająca elementów metalowych nie przyniesie kłopotów podczas kontroli lotniskowej, a uchroni biżuterię przed zgnieceniem i zgubieniem w bagażu.
Potrzebne materiały:
- styropianowe opakowanie po jedzeniu na wynos
- rolki po papierze toaletowym
- miękki materiał (u mnie był to stary dzianinowy sweterek)
- nożyczki
- klej
- opcjonalnie materiały do ozdabiania: papier kolorowy, pisaki
Jak zrobić szkatułkę DIY
Kartonowe rolki po papierze toaletowym (albo ręczniku kuchennym) będą pełniły funkcję wałków, które docelowo zostaną owinięte miękkim materiałem. W tym celu musimy wykroić kawałek tkaniny o szerokości dwukrotnie większej niż szerokość rolki i długości dwukrotnie większej niż długość złożonych razem trzech rolek.
Następnie bierzemy rolki i smarujemy klejem po obu bokach. Do tych miejsc przyklejamy materiał. Podobnie postępujemy z drugą i trzecią rolką, pilnując przy okazji, by między tymi rolkami materiał nie był mocno napięty, a wręcz przeciwnie, swobodnie zwisał.
Oklejone tkaniną rolki smarujemy od spodu klejem i wkładamy do pojemnika. Materiał po obu stronach naciągamy i chowamy pod rolki. Wzdłuż obwodu rolki możemy jeszcze okleić tkaniną, żeby schować brzydkie marszczenia.
Szkatułka jest gotowa. Jej górę możemy jeszcze ozdobić według uznania 🙂
A tak wygląda w zbliżeniu.
Spodobał Ci się wpis? Opowiedz o nim znajomym. Niech też dowiedzą się, że niepotrzebne rzeczy można przerobić na ciekawe i kreatywne przedmioty. Podjęlibyście się zrobienia takiej szkatułki?