fbpx
Menu
ekologia

Bo sedes to nie kosz na śmieci

sedes nie kosz na śmieci

Zdarza Ci się wylewać do toalety tłuszcz z patelni, wrzucać płatki kosmetyczne, zużyte tampony, niedopałek? Przeczytaj, dlaczego nie wolno tego robić.

 

Na jednym z forów internetowych natknęłam się na post:

 

Wyrzucacie tampony do sedesu? Robię tak gdziekolwiek jestem, czy w domu, czy gdzieś w galerii handlowej albo u znajomych. Wszędzie spuszcza się to bardzo dobrze. Nie rozumiem, po co w koszu ma kisić się i cuchnąć zużyty tampon? Tym gorsze dla otoczenia.

 

Wpis wywołał dyskusję. Ktoś pisał o zapchanych rurach. Inne, że robią tak od lat i nic się nie stało. Przecież to tylko wata, która rozpłynie się w wodzie (sic!). Trzeci dodawali, że przecież różne rzeczy wrzuca się do sedesu i nikt nie widzi problemu.

 

Ale problem jest.

 

 

nie śmieć w sieć

 

Czego nie spuszczać do toalety?

 

Wiecie, jakie są najbardziej nietypowe rzeczy znalezione w sieci kanalizacyjnej? Telefony komórkowe, ramy od rowerów, wózek dziecięcy, choinki. Moim faworytem jest jednak pralka „Frania”! Jak informuje poznański wodociąg Aquanet (będąca autorem kampanii społecznej „Nie śmieć w sieć”, z której pochodzą grafiki w tym wpisie), tylko w 2014 roku śmieci, które trafiły do kanalizacji, spowodowały 852 zatory i stały się przyczyną 412 awarii kanalizacji.

 

Nie trzeba jednak od razu upychać „Franię” do sedesu, by zapchać rury. Wystarczy wlać do zlewozmywaka albo wrzucić do toalety substancje i przedmioty, które bezwzględnie powinny trafiać do kosza. 

 

To między innymi:

 

  • popiół, farby, fragmenty cegieł
  • resztki jedzenia, fusy po kawie lub herbacie
  • baterie i akumulatory
  • igły i strzykawki
  • przedmioty higieny osobistej: nawilżane chusteczki, pieluchy, podpaski, tampony, waciki, patyczki
  • torebki foliowe
  • włosy i sierść zwierząt
  • gumy do żucia
  • niedopałki papierosów
  • tłuszcz i olej, także spożywcze
  • gazety i tektury
  • żwirek z kuwety

 

czego nie wyrzucać do toalety

 

Zapchane rury i nie tylko

 

Dlaczego nie należy spuszczać tych odpadów do kanalizacji? Przyłącze kanalizacyjne ma średnicę 15-20 cm, dlatego każdy większy przedmiot, jak podpaska, pielucha, waciki, tampon może zahaczyć się o coś w rurze i zablokować przepływ. Podobnie rzecz się ma z foliowymi torebkami.

Włosy potrafią się zbierać w większe kłębki i również powodować zatory.

Resztki jedzenia wabią szczury w kanalizacji i wpływają na zwiększenie populacji tych gryzoni.

Co minutę do kanalizacji trafia 6 kilogramów tłuszczu. W chłodnej wodzie tłuszcz tężeje i osadza się na ściankach rur, zmniejszając ich średnicę.

Zawarte w niedopałkach substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów, które oczyszczają ścieki w części biologicznej oczyszczalni.

Wiele substancji chemicznych szkodzi mikroflorze w oczyszczalni ścieków, przez co procesy oczyszczania są mniej skuteczne.

Wrzucane do kanalizacji igły i strzykawki stanowią, z kolei, zagrożenie dla pracowników serwisujących sieć i obiekty kanalizacyjne – powodują skaleczenia i zranienia.

 

 

czego nie wrzucać do kibla

 

 

Gdzie zatem powinny trafiać te odpady? Do kosza! Do specjalnie przeznaczonego do tego celu pojemnika. Ale uwaga! Niektórych kategorii śmieci nie wolno wrzucać do przydomowych kontenerów. Niebezpieczne odpady powinny być utylizowane w odpowiedni sposób.