fbpx
Menu
upcykling szkła

Kula śnieżna DIY – z tego, co masz pod ręką

kula śnieżna diy

Z pewnością pamiętacie te kule z dzieciństwa. Wystarczyło potrząść, by fruwające płatki śniegu osypały znajdującą się w środku zimową scenkę. W domowych warunkach kula śnieżna jest bardzo łatwa do wykonania. I wystarczą „śmieci”, które zawsze macie w pobliżu.

 

To może być fajny upominek dla bliskiej osoby. Albo świąteczna dekoracja mieszkania. Lub prosta zabawka dla dziecka. Pokażę Wam, jak zrobić kulę śnieżną z dwoma różnymi wypełnieniami. To będzie nie tylko fajna, ale również ekologiczna pamiątka. Dzięki niej zagospodarujecie rzeczy przeznaczone do wyrzucenia. 

 

kula śnieżna

 

Potrzebne materiały:

 

  • słoiki
  • mocny klej
  • brokat
  • woda
  • dodatki dekoracyjne – takie, którymi się ozdobi nakrętkę, zasłaniając firmowe napisy, czyli: wstążki, tasiemki, kolorowe taśmy klejące, włóczka

 

dodatkowo:

kula śnieżna nr 1

  • wata albo płatki do demakijażu
  • niepotrzebna zabawka albo figurka: ludzika, choinki, zwierzaka

 

kula śnieżna nr 2

  • folia aluminiowa
  • drut
  • kawałki folii opakowaniowej – to może być opakowanie po batonikach, orzechach, suszonych owocach itd.

 

Kula śnieżna nr 1: krok po kroku

 

A zatem, będzie potrzebny słoik ze sprawną, nieprzepuszczającą wodę nakrętką. I to właśnie nakrętka pójdzie na pierwszy ogień. Do jej strony wewnętrznej należy przykleić wybraną figurkę.

 

kula śnieżna krok po kroku

 

Następnie odczekać chwilę, aż klej chwyci i dokleić dookoła nóg/łap watę lub płatki do demakijażu, żeby sprawić wrażenie zaspy śnieżnej. Jeśli wybór padł na watę, to uprzednio warto ją posmarować czymś (np. bezbarwnym klejem nierozpuszczającym się w wodzie), co okiełzna puch. Inaczej w kuli śnieżnej będą fruwać waciane farfocle 🙂

 

kula śnieżna jak zrobić

 

Teraz pora zabrać się za słoik. Wcześniej należy go dobrze umyć i wytrzeć. A następnie wlać do środka wody. To może być zwykła woda z kranu. Dla lepszego efektu (aby brokat wolniej opadał na dno) można dodać parę kropel płynnej gliceryny. Nie jest to jednak warunek konieczny.

 

kule śnieżne diy

 

„Śnieg” zastąpi brokat w wybranym kolorze.

 

kule śnieżne diy

 

Brokat należy dobrze zamieszać, by nie powstały grudki. W tym czasie wyschnie już klej, którym został przymocowany ludzik. Należy ostrożnie zanurzyć go w wodzie i mocno zakręcić słoik. I to wszystko! Kula śnieżna jest gotowa 🙂

 

jak zrobić kule śnieżne

 

Kula śnieżna nr 2: krok po kroku

 

Zasada wykonania tej kuli jest podobna. Z tym, że w tym wypadku jest inne wypełnienie w środku. Bardziej upcyklingowe. Scenka będzie się składała z trzech choinek, zrobionych ręcznie z drutu i folii opakowaniowej. Najpierw należy wyciąć z folii trójkąt – długi i wąski. Następnie wzdłuż jednego z dłuższych boków zrobić równoległe nacięcia.

 

kula śnieżna w słoiku

 

Teraz potrzebny będzie drut. Należy złożyć go na pół. I poczynając od samego wierzchołka owijać folią – naciętymi końcami na zewnątrz. W ten sposób powstanie puszysta choinka.

 

kule śnieżne słoik

 

Teraz nakrętka. Aluminiową folię spożywczą (może być pozostałość po opakowaniu czekolady) trzeba uformować w kulę i przykleić do wewnętrznej strony nakrętki. Gdy klej wyschnie, to wystarczy wbić końcówki drutów w aluminiową „zaspę”. A dalej, podobnie jak w wypadku pierwszej kuli: wlać do słoika wodę, wsypać brokat i przykręcić nakrętkę.

 

kula śnieżna słoik

 

Na koniec pozostało ozdobić słoiki z zewnątrz. A potem potrząsnąć kule i cieszyć się kolorowym śniegiem zamkniętym w szkle!

 

kule śnieżne

 

 

Spodobał Ci się wpis? Będzie mi miło, jeśli opowiesz o nim znajomym. Klikając przyciski poniżej, możesz podzielić się nim na facebooku, twitterze, pinterest i google +