Wyruszasz na urlop? Rozglądasz się za ciekawą i wartościową publikacją, którą zabierzesz ze sobą w podróż? Polecam Ci kilka książek o tematyce ekologicznej. Na pewno znajdziesz na tej liście coś dla siebie.
Reportaż czy popularnonaukowa – przy pakowaniu walizki zwykle mam dylemat, z jaką książką wyjechać na urlop. Są dwa typy: ma to być reportaż z danego kraju, regionu, miasta albo publikacje popularnonaukowe, najchętniej o środowisku. Z przeczytanych ostatnio pozycji – obu typów – ułożyłam listę pięciu książek o tematyce ekologicznej. Znajdziesz tu: poradniki, literaturę dokumentalną, opracowania badaczy i naukowców, podane w przystępnej formie.
WITAJCIE W RAJU. Reportaże o przemyśle turystycznym – Jennie Dielemans
Za 1500 zł wykupisz wakacje w pakiecie all inclusive w Grecji, Egipcie, Maroku. Trochę więcej zapłacisz za tydzień w Hiszpanii, na Majorce. Droższe, ale wciąż w zasięgu możliwości, są urlopy w Tajlandii, Indonezji, na Filipinach. To właśnie dostępność (dolecisz tam bez przesiadek albo co najwyżej z jedną) i niska cena sprawiły, że kraje te stały się mekką turystyczną. Szwedzka dziennikarka, Jennie Dielemans, też tam jedzie, ale po to, by zrobić dokument. Wybiera miejsca z folderów biur podróży i zagląda za kulisy przemysłu turystycznego. Rozmawia z mieszkańcami pewnej wyspy, którzy utracili dostęp do plaży na rzecz budowanego na niej hotelu znanej sieci. Innym towarzyszy podczas wizyty oczekujących „autentyczności” i zaglądających tubylcom do garnków turystów. Patrzy na góry śmieci i skażone środowisko. Lektura w sam raz na wakacje, zwłaszcza spędzane daleko od domu.
UKRYTE ŻYCIE LASU. Rok podglądania natury – David Haskell
Jeśli jednak wolisz spędzać urlop z dala od miejsc turystycznych, polecam Ci książkę biologa Davida Haskella. To poradnik (a właściwie, nawet podręcznik) o rocznym cyklu życia lasu. Autor regularnie odwiedza to samo miejsce: siada, obserwuje, notuje, wyciąga wnioski i opowiada czytelnikowi, jakie procesy zachodzą w naturze o tej porze roku. Każdy rozdział – to inna data, inne wydarzenie w lesie. Warto zabierać poradnik ze sobą na spacer, by wiedzieć, na co tego dnia zwrócić w lesie uwagę.
Jeśli zainteresowała Cię ta książka, znajdź najlepszą ofertę ebooka (kliknij) albo druku (kliknij).
MIASTO SZCZĘŚLIWE. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta – Charles Montgomery
Spędzasz wakacje w mieście? Sięgnij po książkę kanadyjskiego dziennikarza i aktywisty miejskiego, Charlesa Montgomery’ego. Po lekturze inaczej spojrzysz na swoje otoczenie i miasto, w którym żyjesz na co dzień. Zwrócisz uwagę na to, jak bardzo zależy od niego Twoje życie, kondycja Twojej rodziny i przyszłość Twoich dzieci. Autor rozmawia z aktywistami i burmistrzami-rewolucjonistami, przytacza raporty, podaje przykłady z historii rozwoju różnych miast, odwiedza przedmieścia, na których ludzie żyją w wymarzonych domach, a jednak nie są z tego zadowoleni. Podaje na tacy receptę na miasto szczęśliwe, bo przyjazne dla każdego mieszkańca. Ciekawe są też przytoczone badania, na przykład, mówiące o tym, że osoby wychowane na osiedlach tonących w zieleni rzadziej popełniają przestępstwa, mają większe zaufanie do sąsiadów i obcych ludzi, częściej angażują się w życie lokalnej wspólnoty. Są bardziej szczęśliwe! Lektura obowiązkowa zwłaszcza dla osób, które rozważają przeprowadzkę, zakup mieszkania albo budowę domu.
Ta książka również jest dostępna w wersji drukowanej (kliknij) i elektronicznej (kliknij).
SZÓSTE WYMIERANIE. Historia nienaturalna – Elizabeth Kolbert
A teraz, jak mawiał klasyk, coś z zupełnie innej beczki. Oto nagrodzona Pulitzerem opowieść, łącząca w sobie elementy reportażu i publikacji popularnonaukowej. Elizabeth Kolbert, amerykańska dziennikarka, podjęła się opisania pięciu masowych wyginięć zwierząt i roślin, które miały miejsce na Ziemi w przeszłości. Skupia się jednak nie tylko na historii, ale również przyszłości – zapowiada szóstą falę. Tym razem masowe wymieranie gatunków ma nadejść (i już się dzieje!) z winy człowieka. Książka przytłaczająca, ale dająca światełko nadziei. Po każdym wymieraniu następuje odrodzenie. Nie wiadomo tylko, w jakiej postaci będzie kolejne.
Książkę znajdziesz na tych stronach: drukowana (kliknij) i ebook (kliknij).
OD ZWIERZĄT DO BOGÓW. Krótka historia ludzkości – Yuval Noah Harari
Jeszcze jedna pozycja hamująca zapędy antropocentryczne. Yuval Noah Harari, izraelski historyk, opisuje dzieje gatunku homo sapiens od samego początku, gdy zajmowaliśmy pozycję niewiele znaczącego zwierzęcia obok innych istot żyjących w ekosystemie, aż do czasów obecnych, kiedy człowiek uważa się za „bóstwo” i pana wszechświata, roszczącego sobie prawa do decydowania o życiu i śmierci pozostałych gatunków. Bardzo pouczająca popularnonaukowa opowieść, przypominająca o tym, że jesteśmy częścią świata, a nie jego najważniejszym elementem.
Książka jest światowym bestsellerem. Jeśli chcesz ja przeczytać, sięgnij po wersję drukowaną (kliknij) albo elektroniczną (kliknij).
A Ty jakie książki zabierasz na urlop? Może chcesz dodać coś do tej listy książek o tematyce ekologicznej? Po powrocie z urlopu zabieram się za swoją książkę (będzie o tym, jak dawać rzeczom drugie życie). Jeśli chcesz na bieżąco śledzić pracę i w pierwszej kolejności dowiedzieć się o przedsprzedaży, zachęcam Cię do zapisania się na newslettera.