– No dobra, teraz już wiem – powiedział G., gdy skończyliśmy. Przetestowaliśmy razem trzy gry edukacyjne. Jeśli nadal macie wątpliwości, jak segregować odpady – one pomogą Wam zyskać pewność, do którego z pięciu (nowych) kontenerów należy wrzucić poszczególny odpad.
Od początku istnienia Na nowo śmieci (a już niedługo stukną trzy lata) nie było dnia, by ktoś nie wszedł na stronę wpisując do wyszukiwarki hasła: „jak segregować śmieci” albo „gdzie wyrzucić…”. Wciąż jest sporo wątpliwości – czy tetrapack po soku to karton i należy go wyrzucić do kontenera na papier, czy może jako zbitka różnych tworzyw powinien lecieć do kosza z plastikiem? Co zrobić z potłuczonym naczyniem żaroodpornym – czy to jeszcze szkło czy może odpad zmieszany? A gdzie się wyrzuca (i czy wyrzuca, bo może oddaje?) stare płyty CD? Dlatego tak bardzo się ucieszyłam na gry edukacyjne, wydane przez Abrys. Zachęciłam też G., byśmy wspólnie przetestowali i sprawdzili, na ile są ciekawe i skuteczne w nauce. Pewnego sierpniowego dnia spakowaliśmy koc, wzięliśmy pudełka i poszliśmy nad Wisłę zagrać parę partyjek. Ot, co z tego wyszło.
Gra 1: Komplecik
Naukę segregowania odpadów proponowałabym zacząć właśnie od tej gry. I przez „naukę” rozumiem nie tylko edukację dzieci, ale również uporządkowanie wiedzy przez ich rodziców. Instrukcja zawiera bowiem grafikę (z którą już na samym początku warto się zapoznać), przedstawiającą poszczególne rodzaje odpadów przyporządkowane do właściwych pojemników do segregacji. A sama karcianka jest bardzo czytelna i daje chwilę na zastanowienie się – w sam raz dla tych, którzy mają wątpliwości, co do którego pojemnika należy wrzucać i dopiero uczą się segregowania. Zasady też nie są trudne. Kojarzycie grę w Piotrusia? Tam trzeba trafić na dwie karty z tej samej bajki. W Kompleciku należy zebrać cztery – z odpadami, które powinny być wrzucone do tego samego kontenera. Nowe karty dobiera się z talii, a niepotrzebne oddaje się innym uczestnikom. Dlatego fajnie się w Komplecik gra w większym towarzystwie – łatwiej jest wtedy ukryć przed innymi uczestnikami, jaki rodzaj odpadów się zbiera (gdy od G. dostałam butelkę po oleju, potem baterię, gazetę i ogryzek, wiedziałam już, że zbiera plastik albo zmieszane – on też szybko zgadł, że chomikuję papierowe odpady).
Gra karciana Komplecik
Dla grupy wiekowej 5+
Grupy 2-6 graczy
Wydane przez firmę Abrys – gra do nabycia TUTAJ
Gra 2: Segregator
Kolejna gra, również karciana, to Segregator. Dobrze się w nią gra, mając już minimum wiedzy na temat segregacji albo po zagraniu w Komplecik. Bo w Segregatorze liczy się refleks: na stole jest wyłożony jeden pojemnik w konkretnym kolorze (dajmy na to niebieskim), uczestnicy jednocześnie wyciągają karty z wierzchu swoich talii – kto pierwszy znajdzie wśród rysunków odpad do niebieskiego pojemnika i krzyknie, na przykład, „Gazeta!” albo „Notatki!”, ten wygrywa w danej turze. Zwycięzcą na końcu jest osoba, która najwięcej razy była tę pierwszą 😉 Instrukcja, podobnie jak w wypadku Kompleciku, zawiera grafikę z wyszczególnionymi odpadami do: brązowego, czarnego, niebieskiego, zielonego i żółtego pojemników, a także do PSZOK-u. Dla urozmaicenia w Segregator można grać na dwa różne sposoby – jeden łatwiejszy, drugi bardziej zaawansowany i dynamiczny. Fajna zabawa nawet we dwie osoby!
Gra karciana Segregator
Dla grupy wiekowej 6+
Grupy 2-6 graczy
Wydane przez firmę Abrys – gra do nabycia TUTAJ.
Gra 3: Efekt domina
Domina nikomu nie trzeba przedstawiać. Efekt domina jest podobny – również ma kostki (tyle że kartonowe) podzielone na dwa pola, ale zamiast kropek na kostkach są różne rodzaje odpadów: plastikowe butelki, obierki, flakoniki po perfumach, żarówki, sprzęt AGD itd.. Gra jest łatwa (bo chodzi w niej o to, by odpad na dokładanej kostce był z tego samego kontenera, co na kostce już wyłożonej), ale nie banalna, czasem potrzeba chwili refleksji (czy wiesz, na przykład, gdzie się wyrzuca deskorolkę?). W razie wątpliwości można odwrócić kostki – sprytnie jest pomyślany wzorek na rewersie, który tworzy całość na dwóch kostkach, jeśli połączymy je prawidłowo. Myślę, że ta gra jest idealna na nadchodzące długie jesienne wieczory, gdy możemy bez pośpiechu i leniwie oddawać się układaniu wężyka z odpadów 😉 Przed zagraniem w Efekt domina dobrze mieć już opanowane podstawy segregacji, bo w tym wypadku instrukcja nie zawiera grafiki z zasadami sortowania odpadów do pięciu kontenerów i PSZOK-u.
Gra Efekt domina
Dla grupy wiekowej 6+
Grupa 2-8 graczy
Wydane przez firmę Abrys – gra do nabycia TUTAJ.
Podsumowanie
Po zagraniu we wszystkie trzy gry G. powiedział, że w końcu uporządkował sobie informacje dotyczące segregacji i już rzadziej będzie mi zadawał pytania: „A to – to gdzie wyrzucić?” 😀
Ja też, choć znam zasady segregacji, wcale się nie nudziłam. Zwłaszcza Segregator przypadł mi do gustu ze względu na swoją dynamikę (jedną partię nawet przegrałam, bo byłam zbyt powolna. Co za faux pas!).
Spodobała mi się oprawa graficzna gier – grafik się postarał, rysunki wyglądają ślicznie. Są też czytelne, nie musiałam się głowić, co przedstawiają obrazki, a to w wypadku gry w Segregatora jest niezaprzeczalną zaletą.
Gdy mówimy o grach edukacyjnych, zwykle myślimy o najmłodszych. Moim zdaniem te dwie karcianki i domino przydadzą się również dorosłym – w końcu to właśnie my organizujemy segregację odpadów w naszych domach, a często nie znamy zasad.
Kolejną zaletą jet to, że gry uczą nowego systemu segregacji, która już niebawem będzie obowiązywać we wszystkich gminach w Polsce. Pojawi się (a może u Was już się pojawiły?) pięć kontenerów w różnych kolorach – każdy na inny rodzaj odpadów: papier, plastik z metalem, szkło, odpady bio oraz odpady resztkowe. Warto przygotować się na tę zmianę i wyposażyć się w wiedzę. W grach uwzględniony jest też PSZOK – tak często pomijany w dyskusjach o nowych pojemnikach. A przecież trzeba pamiętać, że niektórych odpadów nie wyrzuca się nawet do czarnego kontenera.
Gry edukacyjne są fajnymi eko gadżetami – nie tylko dlatego, że uczą segregowania odpadów, ale również z powodu wykonania z papieru pochodzącego z recyklingu. Taka edukacja w praktyce: segregujmy odpady dobrze, bo dzięki temu mogą z nich powstać takie właśnie wspaniałe rzeczy!
Za możliwość przetestowania gier dziękuję firmie Abrys.
A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat segregacji, zachęcam Cię do zapisania się na mojego newslettera. Obiecuję, że nie będę zaśmiecała Ci skrzynki spamem 😉