fbpx
Menu
grafiki

Czego nie wolno wrzucać do toalety + GRAFIKA do pobrania

czego nie wolno wrzucać do toalety

Resztki jedzenia, patyczki do uszu, niedopałki papierosów, guma do żucia – aby nie zapomnieć, czego nie wolno wrzucać do toalety, pobierz specjalną grafikę. Możesz ją powiesić w miejscu pracy, w szkole, na uczelni albo w publicznych łazienkach. 

 

Wpis o tym, czego nie wolno wrzucać do toalety powstał już jakiś czas temu. Można go przeczytać pod tym linkiem. Tam dokładnie wymieniłam, jakich przedmiotów nie należy spuszczać w sedesie i jaką szkodę dla kanalizacji niesie każdy z nich. I właściwie, dzisiejszego wpisu by nie było (bo po co powielać temat), gdyby nie rozmową, jaką ostatnio przeprowadziłam z przedstawicielem firmy deratyzacyjnej Pryskanie.pl, Erykiem Połeciem.

 

Rozmawiałam z nim o problemie szczurów w Warszawie. Wywiad był przeprowadzany na potrzeby reportażu dla gazety, ale że Eryk Połeć powiedział wówczas bardzo ważną rzecz, to nie mogłam jego wypowiedzi nie przytoczyć również na blogu:

 

Poważną rzeczą są młynki koloidalne – stwarzają one dodatkowe źródło pożywienia dla gryzoni. Oczywiście, przy niewielkiej ilości odpady rozrzedzają się w wodzie, ale przy samych budynkach, w których działają punkty gastronomiczne, problem szczurów będzie wciąż się pojawiał.

 

Młynki koloidalne – to rozdrabniarki, które są montowane przy zlewozmywakach i służą do mielenia odpadów żywnościowych. Często w dyskusjach zwolenników filozofii Zero Waste pojawiają się one jako przykład doskonałego zagospodarowania odpadów. Resztki żywności nie trafiają bowiem do kosza, tylko są spuszczane do kanalizacji. Co z oczu, to z serca. Tymczasem zarówno Ministerstwo Środowiska, jak i sanepid oraz wodociągi miejskie apelują, by nie stosować tych młynków w domach i punktach gastronomicznych, bo wpływają one na zwiększenie populacji szczurów w miastach i stwarzają zagrożenie dla środowiska i ludzi. Są nawet przepisy, które nie dopuszczają do utylizacji odpadów w taki sposób.

 

Resztki żywności – to jedno, ale jest też szereg innych śmieci, których nie wolno spuszczać do kanalizacji. Aby ułatwić zapamiętanie większości z nich, przygotowałam specjalna grafikę. Można ją pobrać, wydrukować i powiesić w widocznym miejscu – w pracy, w szkole, w ubikacjach miejskich i punktach użyteczności publicznej.

 

Czego nie wolno wrzucać do toalety – kliknij i pobierz grafikę

 

czego nie wolno wrzucać do toalety

 

Mam nadzieję, że ta grafika Ci się przyda. Jeśli uważasz, że wpis jest pomocny – nie wahaj się udostępnić go znajomym. Możliwe, że również dla nich ta wiedza będzie wartościowa.