fbpx
Menu
ekologia

Co zrobić z choinką po świętach: zbiórki, ciekawe akcje i PSZOK

co zrobić z choinką po świętach

Najprościej: znieść kilka pięter niżej i oprzeć o altankę śmietnikową. Niektóre miasta organizują jednak specjalne akcje, którymi warto się zainteresować: Ty będziesz wiedzieć, co zrobić z choinką po nowym roku, a drzewko otrzyma szansę na drugie życie. 

 

Co roku to samo. To co pod koniec grudnia sprawiało dziecięcą radość, na początku stycznia staje się utrapieniem. Z choinki trzeba zdjęć ozdoby (o wiele chętniej się je zakłada, prawda?). Bombki schować do pudełka i odłożyć do świąt. A drzewka się pozbyć. I co innego, jeśli to sztuczna choinką: ją się kładzie do kartonu obok bombek. Podobnie, z jodłami z wypożyczalni – te po prostu się zwraca i odzyskuje kaucję. Gorzej z kupionymi żywymi choinkami.

 

Każdego roku przed świętami kupujemy w sumie kilka milionów żywych choinek. Lwia część tego jest po nowym roku wyrzucana. Jeśli swoją wciąż jeszcze trzymasz w domu, sprawdź, co zrobić z choinką. Możliwe, że w Twojej okolicy jest organizowana jakaś ciekawa akcja lub zbiórka.

 

Wrocaw: przekazać sąsiadom

 

Fajną akcję organizują w tym roku mieszkańcy Wrocławia. Jeśli masz choinkę w doniczce, a brak Ci ogrodu lub pomysłu, gdzie można ją wiosną posadzić, przekaż drzewko sąsiadom. Wystarczy, że zrobisz zdjęcie i opatrzone hashtagiem #mojedrzewo wrzucisz na profil facebookowy Zielonego Wrocławia, a osoba, która będzie zainteresowana przejęciem drzewka i posadzeniem go u siebie, odezwie się do Ciebie.

 

Warszawa: do Lasów Miejskich

 

Stołeczny ratusz proponuje, by choinki doniczkowe przekazać Lasom Miejskim do ponownego zasadzenia. Są dwa terminy i kilka lokalizacji zbiórek. Pierwszy ma miejsce już jutro, 14 stycznia. Mieszkańcy Warszawy mogą przywieźć swoje drzewka na parking przed wejściem do lasu Bródnowskiego (od strony zbiegu ulic Malborskiej i Kondratowicza) lub siedziby Lasów Miejskich przy ul. Korkowej 170. Z kolei, za tydzień, 21 stycznia, choinki można oddać w Lesie Bemowskim (w rejonie ul. Kampinoskiej, na tyłach MPO) i w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej (przy ul. Rydzowej 1a). Zbiórki będą się odbywać w godzinach 9.00-13.00.

 

Kraków: drzewka dla parku

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zachęca mieszkańców do przekazania choinek doniczkowych. Drzewka można przywieźć do siedziby ZZM od strony Alei 3 Maja i zostawić na parkingu Wisły Kraków. Wiosną choinki zostaną posadzone w krakowskich parkach.

 

Cała Polska: zbiórki MPO

 

W wielu gminach (m.in. w Krakowie, Nowej Soli, Gdańsku, Szczecinie, Gnieźnie, Wałbrzychu) zakłady oczyszczania będą prowadziły także poświąteczne akcje zbiórki ściętych choinek. Suche drzewka można zostawiać przed posesją (w domach jednorodzinnych) lub przy altankach śmietnikowych (w blokach). Uwaga! Choinki są odpadami biodegradowalnymi, więc nie powinny trafiać do kubłów ze zmieszanymi śmieciami. W zależności od gminy odbiór będzie następował od jednego do kilku razy w tygodniu. Nie trzeba będzie za niego dodatkowo płacić. W większości wypadków akcje potrwają do połowy lutego.

 

Pozostają jeszcze PSZOK-i

 

Jeśli się przegapi termin zbiórki (mój sąsiad dwa lata temu wyniósł z domu choinkę dopiero w maju, więc można i tak :), to naturalne drzewko w każdej chwili można zawieźć do PSZOK-u. To Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, obecne w każdej gminie (lokalizację można sprawdzić na stronie swojego urzędu miasta lub gminy albo wpisując w wyszukiwarce „pszok + nazwa miejscowości”). Dlaczego warto tam zawieźć? Stare drzewka są przerabiane na biomasę i w wielu gminach służą do ogrzewania lub wytwarzania energii. Z kolei, wrzucona do kontenera na odpady zmieszane choinka wyląduje na wysypisku i niczemu się więcej nie przysłuży.

 

A co robisz Ty ze swoją choinką? Może masz w okolicy jakąś ciekawą zbiórkę, o której nie wiem, ale chętnie się dowiem – ja i inni czytelnicy? 😉