Kliknij i słuchaj także na:
Spotify / Podcast Apple / SoundCloud
***
***
Może wolisz przeczytać treść podcastu?
Cześć! Dzień dobry!
To jest czwarty odcinek podcastu CO W TYM KOSZU – podcastu, z którego dowiesz się więcej na temat ograniczania, recyklingu i samodzielnego przerabiania odpadów oraz życia przyjaznego dla środowiska.
Każdego roku w Polsce wyrzucamy 2,5 mln ton ubrań. Prawdopodobnie tyle, bo nikt nie jest w stanie określić dokładnej skali. Szybka i tania moda sprawiły, że odzież stała się bardziej dostępna dla konsumentów niż kiedykolwiek w historii ludzkości. Z kolei nadprodukcja odzieży używanej jest problemem nie tylko dla zakładów, które zajmują się przetwarzaniem tekstyliów, ale również dla nas, gdy próbujemy się pozbyć niechcianych już ubrań inaczej niż po prostu wyrzucić do kosza na śmieci. Tak się składa, że kolejka chętnych za zakup się nie ustawia…
Któregoś razu ktoś z obserwujących mnie w mediach społecznościowych polecił, bym zapoznała się z ideą Ubrania Do Oddania.
Weszłam na ich stronę internetową, gdzie na dzień dobry powitał mnie filmik. Brzmiał on tak: „Nawet jeśli nie wyrzucasz ubrań na śmietnik, z pewnością korzystasz z popularnych metod ich utylizacji, wierząc, że w ten sposób Twoja odzież trafi do kogoś, kto naprawdę jej potrzebuje. Niestety, w większości przypadków tak się nie stanie. A czy wiesz, że od dziś możesz realnie pomóc, wykorzystując swoją niepotrzebną odzież? Ubrania, buty, akcesoria spakuj do kartonu, wypełniając go po brzegi tekstyliami o minimalnej wadze 10 kg. Wejdź na ubraniadooddania.pl i wskaż kampanię, którą chcesz wesprzeć swoją darowizną, pozyskaną z przekazanej odzieży. Podaj liczbę kartonów, wybierz datę odbioru, podaj adres, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy – a właśnie tam pojawi się kurier. Otrzymasz od nas potwierdzenie przekazania darowizny, a kwota pojawi się we wspartej kampanii. Każdy kilogram równa się 1 zł na wybrany przez Ciebie cel.”
Zabrzmiało mi to fantastycznie! Odezwałam się do nich i zapytałam, czy mogę odwiedzić i przekonać się na własne oczy, jak wyglądają kulisy, co dalej dzieje się z ubraniami, które przychodzą od ludzi, jak się odbywa cały proces sortowania. Niedługo później – pojechałam.
Ten odcinek podcastu jest inny niż wcześniejsze. Zosia Zochniak, czyli współwłaścicielka UbraniaDoOddania.pl nie tylko udziela mi wywiadu, ale również w czasie rzeczywistym oprowadza po zakładzie. Usłyszycie więc dźwięki magazynu, piosenki, przy których pracownice sortowały ubrania, skrzypnięcie drzwi, echo kroków. Możecie odnieść wrażenie, że jesteście tam razem ze mną.
Sama rozmowa również jest wyjątkowa! Miałam zamiar dowiedzieć się, jak działa ta konkretna firma, a dowiedziałam się o wiele więcej! O szarej strefie w branży odzieży używanej, o dziurawych przepisach prawnych, które pozwalają sprowadzać do Polski tekstylia jako odpad zielony, o nierespektowaniu praw pracowniczych przez niektóre sortownie ubrań, o niuansach handlu z krajami afrykańskimi i o tym, dlaczego nowe ubrania przed pierwszym założeniem koniecznie trzeba uprać!
No, to ruszamy!
***
KLIKNIJ I PRZECZYTAJ TRANSKRYPCJĘ NAGRANIA
***
To było spotkanie z Zosią Zochniak, współwłaścicielką firmy UbraniaDoOddania.pl. Mam, słuchajcie, zdjęcia z wizyty w tym zakładzie. I wy możecie te zdjęcia zobaczyć. Wystarczy, że wejdziecie na stronę nanowosmieci.pl. Tam, w zakładce „podcasty” odszukacie czwartego odcinka, no i w treści artykułu obejrzycie zdjęcia.
Oczywiście zachęcam Was również do obserwowania moich profili na Instagramie i Facebooku, gdzie działam pod nazwą Na nowo śmieci i dzielę się informacjami o ograniczaniu, poprawnej segregacji i recyklingu odpadów, a także opowiadam o stylu życia zero waste.
Jeśli tej odcinek wydał wam się interesujący i przydatny, to absolutnie nie wahajcie się go udostępnić znajomym. A jeżeli chcesz, aby równie wartościowe odcinki pojawiały się częściej – zostań moim Patronem! KLIKNIJ Tymczasem – trzymajcie się! Papa!