Wpis komercyjny napisany zgodnie z etyką bloga Na nowo śmieci.
Buty są niczym skóra dłoni – jeśli nie dbać o jej higienę i nawilżanie, zacznie się przesuszać i pękać. Zwłaszcza zimą. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio przygotować obuwie na chłodną i wilgotną porę roku. Przygotowałam dla Was oparte o wiedzę i doświadczenie szewców porady, jak zadbać o buty (przed) zimą. A także konkurs, w którym nagrodą jest zestaw do pielęgnacji obuwia.
Kiedyś pochwaliłam się na blogu, że mam tylko pięć par obuwia i otrzymałam kilkadziesiąt wiadomości mailowych z pytaniami: jak to jest możliwe, czy na pewno pięć i ani jednej więcej, czy wliczam w to również klapki prysznicowe. No, tak, na wszystkie pory roku i okazje mam tylko pięć par, bo więcej nie potrzebuję: sandały na upalne lato, zakryte tenisówki albo trampki od wiosny do jesieni, buty trekingowe w góry, białe ślubne pantofle, które teraz zakładam na wesela i oficjalne uroczystości oraz sznurowane zimowe botki. Powiem więcej: w ciągu ostatnich trzech lat kupiłam tylko jedną (!) parę butów. Wymieniłam espadryle, które się rozpadły, na szmaciane tenisówki – w wypadku tego rodzaju obuwia ma się znikomy wpływ na żywotność. O inne wystarczy odpowiednio dbać.
Jak zapewne wiecie, pracuję aktualnie nad książką, a dokładnie – nad rozdziałem poświęconym odzieży i obuwiu. Aby się do niego merytorycznie przygotować, odwiedziłam kilku szewców, których zapytałam o to, jak należy dbać o buty. Ich wiedzę i doświadczenie przekazuję na Wasze ręce 🙂
Po pierwsze, czyszczenie
Myjemy ręce po powrocie z ulicy do domu, gdy dotkniemy czegoś brudnego i poczujemy się nieświeżo i każdy raz po wyjściu z ubikacji. Uważamy, że skóra dłoni potrzebuje wtedy oczyszczenia, ale zapominamy, że gładka skóra butów również, nawet jeśli jest sztuczna. W podobny sposób możemy porównać skórę zamszową do włosów. Czeszemy je, bo inaczej się skołtunią, z kolei na butach zamszowych i nubukowych bez szczotkowania pojawią się łyse placki.
Pielęgnację obuwia należy dopasować do rodzaju tworzywa. Do czyszczenia naturalnej skóry licowej (gładkiej) i skóry sztucznej można używać odrobiny wody i szarego mydła gospodarczego. Podobnie w wypadku sztucznej skóry – najlepiej unikać kolorowego aromatyzowanego mydła, bo na powierzchni buta może pozostać osad. Skóra nubukowa i zamszowa nie lubi wody, do codziennej pielęgnacji i usunięcia przybrudzeń wystarczy użyć suchej szczotki.
Czyszczenie butów należy powtarzać regularnie – w wypadku nubukowych i zamszowych zaleca się nawet codzienne szczotkowanie, skórze licowej wystarczy mycie raz na dwa tygodnie, a sztucznej – raz na tydzień.
Po drugie, suszenie
Bardzo popularnym sposobem na suszenie przemoczonych butów jest stawianie ich bezpośrednio przy grzejniku, kominku lub piecu. To błąd! Różnica temperatur i zbyt szybkie schnięcie może skończyć się skurczoną cholewką, popękaną skórą i odklejoną podeszwą. Jak więc postąpić? Buty warto zostawić na noc w temperaturze pokojowej. A żeby wyschły też w środku, polecam stary babciny sposób: wypchanie obuwia zgniecionym papierem (gazety, reklamy, zadrukowane kartki).
Po trzecie, naprawianie
Jestem za tym, by jak najdłużej używać ubrań i obuwia. Aby utrzymać je przy tym pierwszym życiu, warto od czasu do czasu wykonać drobne naprawy: podszyć postrzępione nogawki, podbić fleki u szewca, podkleić odrywającą się podeszwę, zanim dziura zrobi się duża.
Zwykle drobne usterki załatwiałam klejem szewskim, ale ostatnio otrzymałam do testowania nowość – klej TADAM®. W odróżnieniu od szewskiego, nie ma on intensywnego zapachu (pachnie podobnie do klejów błyskawicznych, jak „Kropelka” albo „SuperGlue”) i jest wygodniejszy przy aplikacji dzięki nakładce z dozownikiem. Inaczej niż w wypadku klejów błyskawicznych, TADAM® nie wycieka (ma konsystencję żelu) i nie zalewa powierzchni, która wcale nie miała być klejona 😉 Jest też bardziej wydajny. Oprócz „szewskich” zastosowań w domu na co dzień widzę ten klej, na przykład, w plecaku podróżnym: nie zajmuje dużo miejsca, ale a nuż się przyda w drodze. Klej jest przeznaczony do butów ze skóry (również dermy) i niektórych tworzyw sztucznych, nie należy go jednak stosować do sklejania bawełny, polietylenu, polipropylenu, teflonu i powierzchni powlekanych silikonem.
Producent dedykuje klej TADAM® butom sportowym, ja jednak postanowiłam go wypróbować na swoich codziennych zimowych botkach, w których zaczęła odchodzić podeszwa na boku od strony wewnętrznej. Wrażenia? Klej spełnił swoje zadanie – usterka została usunięta, cholewka mocno się trzyma podeszwy. Jednak klej polecałabym bardziej do obuwia jasnego, bo po wyschnięciu może stać się widoczny na niektórych powierzchniach (przetestowałam na notatniku z szarą okładką ze skóry sztucznej i pozostał delikatny biały ślad w miejscu, którego od razu nie przetarłam). Przed użyciem koniecznie przeczytajcie ulotkę (tak, klej zawiera bardzo czytelną ulotkę z uwagami i instrukcją zastosowania) albo zapoznajcie się z informacjami na stronie producenta.
Pamiętajcie, by przed naprawą zawsze oczyścić powierzchnię buta – umyć, a naprawiany fragment dodatkowo odtłuścić (np. alkoholem albo płynem do mycia naczyń). Gdybyście również chcieli przetestować klej TADAM – zapraszam do konkursu, zasady którego znajdziecie na samym dole tego artykułu.
Po czwarte, zabezpieczanie
Kolejnym krokiem po czyszczeniu, suszeniu i naprawianiu butów jest zabezpieczenie ich na wypadek niepogody. Buty ze skóry licowej dwa lub trzy razy w sezonie powinno się porządnie natłuścić (pamiętacie porównanie obuwia do skóry dłoni?), by uelastycznić i odżywić skórę. Dawniej w tym celu używało się tłuszczu zwierzęcego, dziś zastąpić go można masłem shea, oliwą z oliwek albo specjalnym tłuszczem do obuwia. Po natłuszczeniu buty należy odstawić na dzień lub nawet dwa do wchłonięcia. Następnie można użyć pasty do butów. Kolorowa pasta wyrównuje i ujednolica barwę, nadaje powierzchni połysk. Jeśli zawiera wosk (a większość współczesnych preparatów zawiera), to również nawilża i chroni buty przed deszczem i śniegiem. Po nałożeniu kremu warto go zostawić na kilkanaście minut, a następnie wypolerować powierzchnie butów wełnianą szmatką (na przykład, kawałkiem starego swetra). Dzięki temu skóra, również sztuczna, będzie ładnie błyszczeć!
Przed trudnymi warunkami pogodowymi można (a nawet trzeba!) zabezpieczyć również buty zamszowe i nubukowe. W tym wypadku nie używamy już jednak „domowego” tłuszczu, bo pozostawi on plamy. Polecam korzystać z dedykowanych tej skórze past i impregnatów w spraju. Utworzą one na powierzchni butów wodoodporną powłokę, dzięki czemu można będzie nosić zamszowe i nubukowe buty zimą bez obawy, że przemokną.
Warto pamiętać!
- Nie należy stawiać przemoczonego obuwia na piecu/grzejniku/kaloryferze. Wydaje się, że w ten sposób buty szybciej wyschną, ale to błąd brzemienny w skutkach – różnica temperatur może sprawić, że skóra lub tworzywo się skurczą i popękają.
- Nie należy prać butów w pralce, zwłaszcza w gorącej wodzie, bo mogą się rozpuścić niektóre kleje. Sposób pielęgnacji obuwia należy dopasować do rodzaju skóry i tworzywa.
- Warto regularnie naprawiać buty: drobne podklejenia można wykonać we własnym zakresie, z kolei ze startym flekiem i zepsutym suwakiem należy zgłosić się do szewca.
- Dobrze mieć w zanadrzu kawałek wełnianej szmatki, która dobrze poleruje powierzchnię butów ze skóry sztucznej i licowej.
Zapraszam do konkursu!
O buty lepiej dbać zawczasu i regularnie, by służyły jak najdłużej i jak najpóźniej musiały być wymienione na nowe. Dlatego mam dla Was konkurs, w którym do wygrania są dwa kleje marki TADAM® oraz zestaw do czyszczenia obuwia.
Jak wziąć w nim udział? W komentarzu pod tym artykułem zamieśćcie swoje odpowiedzi na pytanie: Wyobraźcie sobie, że posiadacie magiczne buty, które nie dość, że nigdy się nie psują, ale również… potrafią teleportować! Napiszcie, gdzie byś chcieli/chciały dzięki nim się znaleźć i dlaczego?
Na Wasze odpowiedzi czekam do 20 listopada. Tego dnia subiektywnie wybiorę najciekawszą i dam znać zwycięzcy o wygranej. Przed udziałem w konkursie koniecznie zapoznajcie się z regulaminem, dostępnym pod tym linkiem: REGULAMIN KONKURSU TADAM.
Czas start! Do wygrania są dwa kleje marki TADAM® i zestaw do czyszczenia obuwia, który wygląda tak:
Spodobał Ci się wpis? Uważasz, że jest przydatny? Koniecznie podziel się nim ze znajomymi! Zapraszam Cię też na swojego newslettera, za pośrednictwem którego dzielę się dodatkowymi sposobami na wydłużanie życia rzeczom 🙂