„Mam dużo starych ubrań i butów, których już nie założę. Przeczytałam, że nie wolno tego wyrzucać do zwykłego kosza. To co mam zrobić, żeby było ekologicznie?” – to jedna z wielu wiadomości z pytaniem o tekstylia, jakie dostaję. Poprosiłam Ministerstwo Środowisko o wskazówki, co zrobić z używanymi ubraniami i butami. Oto odpowiedź resortu.
Wydaje mi się, że żaden inny rodzaj odpadów nie budzi tyle emocji, co ubrania. Temat dotyczy każdego: część z nas może nie jeść mięsa, część – nie kupować telewizorów, inni – zamiast jednorazowych baterii używać akumulatorów, ale odzież nosimy wszyscy. I jakkolwiek byśmy się nie starali, nowa niegdyś bluzka prędzej czy później będzie nadawała się do wyrzucenia. A czasami nasze starania nie mają nic do rzeczy. Z wywiadu, który przeprowadziłam ostatnio, dowiedziałam się, że niektóre sieciówki produkują swoje ubrania w taki sposób, by starczyły na dziesięć założeń… Dziesięć!
Krótki cykl życia ubrań sprawia, że odpadów ubraniowych staje się coraz więcej. Co można z nimi zrobić? Zapytane o to Ministerstwo Środowiska odpowiedziało:
Zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami resort środowiska przede wszystkim zachęca do ograniczania powstawania tego typu odpadów, czyli przekazywania butów i ubrań do ponownego wykorzystania np. osobom potrzebującym. Wiele gmin, na swoim terenie, zapewnia postawienie pojemników, do których wrzucane są ubrania i buty, które mogą być jeszcze użytkowane.
Wiecie, który wpis jest najbardziej popularny na moim blogu? Ten o faktach i mitach na temat kontenerów na ubrania – w ciągu roku przeczytało go kilkadziesiąt tysięcy osób. I to nie jest przypadek, że większość osób komentujących artykuł, pisała: „Nie miała/em pojęcia, że…”. Na temat pozbywania się używanych ubrań i obuwia świadomość w społeczeństwie jest niewielka.
Czy wiesz, na przykład, o tym, że…
zgodnie z obowiązującymi przepisami gmina jest zobowiązana zapewnić właścicielom nieruchomości pozbywanie się wszystkich rodzajów odpadów komunalnych, w tym butów i ubrań. W zależności od specyfiki gminy możliwe jest zbieranie tego typu odpadów w ramach akcyjnych zbiórek lub przekazanie do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Natomiast niektóre gminy ustanowiły odbieranie tego typu odpadów jako dodatkową frakcję odbieraną w ramach systemu gminnego.
Warto jednak uważać na zbiórki, szczególnie te, które nie są organizowane przez gminy i sprawdzone organizacje pożytku publicznego. Widzisz na swoim osiedlu ogłoszenie o zbiórce używanych ubrań dla osób potrzebujących? Zanim cokolwiek przekażesz, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
I na koniec rada od resortu środowiska:
Szczegółowych informacji odnośnie pozbywania się poszczególnych rodzajów odpadów mieszkańcy powinni szukać w regulaminie utrzymania czystości i porządku obowiązującym w danej gminie.
A jak Ty postępujesz z używaną odzieżą i obuwiem? Chętnie dowiem się, jak z odpadami tekstylnymi radzi sobie Twoje osiedle i gmina. A jeśli nadal nie masz pomysłu, co zrobić z niepotrzebnymi butami i ubraniami, zerknij na moje sugestie.
Zastanawiasz się, co dzieje się z ubraniami po tym, jak wyrzucisz je do kosza? Zachęcam Cię zatem do przeczytania mojej książki “Nie śmieci” – wiele się z niej dowiesz! Książka jest dostępna w formacie elektronicznym (KLIKNIJ) i w wersji drukowanej w sposób przyjazny dla środowiska (KLIKNIJ).