Podobno co roku przed świętami w Anglii zużywa się tyle papieru do pakowania prezentów, że można byłoby czterema warstwami przykryć królewski Hyde Park. A to – 160 hektarów! Może te statystyki odbiegają od polskich, ale nie sądzę, by różniły się diametralnie. A przecież pakowanie prezentów może być eko.
Kiedy pewnego dnia otrzymałam przesyłkę z zamówioną przez internet książką i paczka była zawinięta w mapę Budapesztu (tu jest więcej o tym), to postanowiłam, że odtąd przy każdej okazji będę wykorzystywała do pakowania makulaturę. A święta stwarzają okazje najlepsze z możliwych. W końcu, kiedy jeszcze marnujemy tyle papieru niż przy pakowaniu gwiazdkowych upominków dla bliskich? Papier ten „żyje” dosłownie kilka minut, a potem ląduje w koszu… Przy czym, nie zawsze (np. w wypadku podklejonego folią papieru ozdobnego) trafia do recyklingu.
A makulatura – tak. Z jednej strony dasz więc zbędnym papierom (z książek, czasopism lub gazet) drugie życie i ograniczysz ilość śmieci. Z drugiej, po otwarciu prezentu wrzucisz opakowanie do kontenera na tekturę i przekażesz surowiec do przetworzenia. Z trzeciej, zaoszczędzisz pieniądze na zakup papieru ozdobnego. Z czwartej, zmniejszając popyt na ten towar, w rozsądny sposób ograniczysz wykorzystywanie zasobów naturalnych potrzebnych do produkcji papieru. Z piątej, możesz ozdobić opakowany w makulaturę prezent kolorowym pomponem z bawełnianej włóczki – tym samym pokazać ciekawą alternatywę dla foliowych kokardek oraz tasiemek i zarazić eko pomysłem swoich bliskich.
Potrzebne materiały
- papier – to mogą być niepotrzebne książki (np. stare podręczniki) albo strony gazety lub czasopisma
- kawałek tektury lub sztywnego kartonu
- sznurek bawełniany – można go zrobić samodzielnie albo nabyć pochodzącą ze ścinek po produkcji tekstyliów włóczkę recyklingową, w moim wypadku jest to KotToOn Ribbon Yarn.
- nożyczki
- nitka lub kordonek w tym samym kolorze co włóczka
Pakowanie prezentów: krok po kroku
W pierwszej kolejności owiń prezent papierem. Używaj kleju biurowego, najlepiej na bazie składników roślinnych, bo owinięty taśmą klejącą surowiec nie nadaje się do recyklingu.
Gdy prezent będzie już zapakowany, to przystąp do ozdabiania. Zachęcam do wykonania pomponu z włóczki – jest to dość łatwe i szybkie, a przy tym wygląda bardzo efektownie. Na tym etapie przyda Ci się karton. Narysuj na nim dwa kółka – możesz w tym celu użyć kieliszka albo szklanki. W centrum każdego z nich narysuj jeszcze po jednym kółku, ale o mniejszej średnicy.
Następnie wytnij te kółka.
Teraz złącz obydwa kartonowe kółka i owiń je włóczką wzdłuż obwodu, przewlekając końcówkę sznurka przez otwory w środku. Im więcej włóczki na to zużyjesz, tym pompon będzie bardziej puszysty.
Gdy już nawiniesz wystarczająco włóczki, rozetnij sznurek wzdłuż grzbietu kartonowych kółek. Celuj nożyczkami w przestrzeń pomiędzy dwoma kartonami.
Zanim wyjmiesz kartony, mocno zwiąż kordonkiem włóczkę – dokładnie pośrodku, pomiędzy dwoma kartonowymi kółkami. Teraz wystarczy, że wyciągniesz kółka (możesz rozciąć karton w razie potrzeby) i rozczochrasz palcami włóczkę, a otrzymasz piękny pompon. Końcówek kordonka na razie nie ścinaj – one się przydadzą, by przywiązać pompon do prezentu.
Resztką bawełnianego sznurka obwiąż opakowanie i doczep pompon. I voila! Prezent jest gotowy!
Jeśli spodobał Ci się wpis, to koniecznie opowiedz o nim znajomym. Przed świętami mogą oni potrzebować inspiracji. Pokaż więc im, że pakowanie prezentów również może być ekologiczne!
Wpis powstał dzięki wsparciu Knitpl.com